Söz ve Müzik
HADİ ASİTANELİOĞLU

Sevgili Müzikseverler,

Bu tango 4 Haziran 2016 günü, YouTube’a ve kendi sitelerime koyduğum sekizinci tango. Melodilerimde tabi ki doğup büyüdüğüm İstanbul’un, dinlediğim İstanbul’da dinlediğim müziklerin etkisi var. Bunlar İstanbul'lu olduğu kadar evrenselde melodiler. Dünyanın dört bucağından aldığım övgüler de bunu söylüyor.

Bu tangoma ‘Hasret’ ismini verdim. ‘Özlem’ de diyebilirdim, ama bana ‘Hasret’ kelimesi daha etkili geldi. ‘Hasret’ kelimesinin de İngilizce karşılığında karar kılmak kolay olmadı. Sonunda birçok kelimenin arasında ‘Missing’ i seçtim.

Son zamanlarda tango melodilerim Sol Minörden çıkıyor. İlk tangom ‘İlkbahar Hayalleri’ La Minör tonalitesinde çıkmıştı. O zamanlar kemanı elime alıp biraz gevezelik yapmak istediğim zaman, Sol telindeki La sesinden başlardım. O ses kemanda çok güzel çıkar derinliğine titreşim verir. Çünkü kemandaki dört telden biri olan La teli de titreşime geçer. Dinleyici fark etmez ama, kemancı açık tellerden gelen titreşimleri duyar, o titreşimler bulunduğu yerin doğruluğunu kanıtlar. İşte ben de La, Do , Mi, La, Do, Mi, La yaparak gevezelik yapıyordum. O zamanlar ahşap bir evde oturuyorduk, o ortamda sesler çınlardı. Bütün mahallenin de evlerine kadar ulaşırdı o sesler. Şimdi keman meydanda duruyor ama elime pek almıyorum. Bilgisayarımın solunda bir piyano, sağında da istenildiğinde bilgisayarla MIDI alışverişi yapan, Wave sesleri gönderen, bilgisayarla irtibatlı bir klavye var. Sol elim piyanonun tuşlarına dokunduğu zaman nedense hemen Sol Minörü yakalıyor. Dokunmasıyla beraber de yeni bir melodi akıp gidiyor. Yaratıcı her şeyi hazırlamış.

YouTube’a bir şey koymanız için besteyi ve ses dosyasını yapmış olmanız yeterli olmuyor. Bir video yapmanız lâzım. Bir konser kaydı ise video hazır demektir. Konser kaydı değilse videoyu kendinizin yapması gerekiyor. Bu parçaya önce İstanbul denizlerinden çektiğimiz kayıtlarla bir video yapmak için hazırlanmıştım. Sonra o kayıtları başka bir çalışmamda kullanma kararı verdim. Videomu, sık sık değişmeyen, parçanın bölümlerinde bir yenisinin yer aldığı düşünen, özleyen kadın tablolarıyla yaptım.

'Tango Hasret / Tango Missing’ isimli parçamı dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. Beğendiğinizi ummak istiyorum.

Tangomu dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle,