Söz ve Müzik
HADİ ASİTANELİOĞLU

Sevgili Müzikseverler,

Bu defa bir müziğe iki görsel yaptım. Zira bu tangomun videosu için hazırladığım görseller bana göre çok güzeldi ve ikisinden de vazgeçemedim. Ancak bir sorun vardı, görselleri izlerken müzik ikinci planda kalıyor, müzikseverler görselleri izlemeye dalıyordu. Bu yüzden videoların akışında, arada bir müziği hatırlatacak notlar koymayı uygun gördüm.

Videoların farklılığını belirtmek için parçanın isminin yanına parantez içinde birine ‘Boğazın Suları ( The waters of Bosphorus)’ değerine, ‘Beyaz Köpükler (The white foams)’ ibarelerini koydum. Her iki videoyu da iki ayrı cümleyle sonlandırdım:
Birini;
"En güzel duygularımı Boğazın akan suları alıp götürdüler"
"My best feelings are carried by the water of Bosphorus" diye bitirirken,
Diğerini;
"Avrupa’dan Asya’ya geçerken duygularım beyaz köpüklere takıldı"
"When I was crossing from Europe to Asia my feelings were floating with the white foams" sözleriyle bitirdim.

Bu üç enstrüman için düzenlediğim ve izlenime sunduğum beşinci tangom oluyor.

Elbette bir tango eseri içinde Bandoneon sesine hayranlık duyuyoruz ve bir tango kompozisyonunu içinde Bandoneon’un da yer aldığı bir tango orkestrasıyla icra edilirken dinlemeyi seviyoruz. Bu genel duygularımıza rağmen son yıllarda artık tangoların bir çok müzik aletleriyle çalındığını, mevcut eserlerin değişik enstrümanlar için aranjmanlarının yapıldığını görmekteyiz. Amatör kişiler için bir tango orkestrasını bir araya getirmek kolay olmuyor. Ayrıca trio gibi küçük gruplarla sunulan klasik müzik konserlerinde de arada veya konserin sonunda bir veya birkaç tango çalınması neredeyse adet haline geldi. Bu konuda üstat Astor Piazzola’nın tangoları ön sırada yer alıyor, hatta yerini başka eserlere kaptırmıyor. Herhalde en çok çalınanı da Libertango oluyor.

Arada değişiklikler arayan üçlü gruplar da çıkıyor. Bana da yurt dışından bazı tangolarımı üç enstrümana uygulayarak kendilerine notalarını göndermem konusunda bazı istekler gelmişti. Bu tarz aranjmanlara ülkemizde de ilgi gösteren müzisyenler oluyor. Ben de bu yüzden diğer tangolarımın da üç enstrüman için aranjmanlarını yaptım ve bu beşinci tangomu da üç enstrüman için düzenledim. Aslında armonisi, kontrpuanı , varyasyonları ve süslemeleriyle üç enstrüman için mükemmel bir düzenleme gerçekleştirmenin orkestra için düzenlemekten daha zor olduğunu düşünmekteyim.

Ben şimdiye kadar müzik çalışmalarımın videosunu yaparken, tablolardan, resimlerden ve bir çoğunu kendi çektiğim fotoğraflardan yararlandım. Pek çok zahmetli çalışmalar yaptım. Bu defa gerçek ve canlı videolardan, video oluşturmayı düşünmüştüm. Bu çalışmamda duygularımdaki enginlik ve özgürlüğü denizlerin aynasında oluşturmayı düşünüyordum. Bunun için epeyce hazırlık da yaptım. Boğazın her iki yakasında birçok gün dolaşarak hava şartlarına ve becerim elverdiğince videolar kaydettim. Ancak videoları boyutlarıyla müziğin cümlelerine uygun olarak kullanabildiğimden bunların ancak bir kısmını kullanabildim. Burada göreceğinizden çok daha fazla bir arşivim oldu.

Vapurun arkasından uzanan beyaz köpüklerin izleri oldum olasıya beni çekmiştir. Firmamızın muhasebesini yürüten, iktisatçı ve Malî Müşavir lisanslı genç arkadaşımız Hatice Ateş birkaç gün önce Beşiktaş’tan Kadıköy’e geçerken bana yardımcı olmak için bu beyaz köpüklerin vidolarını çekmiş. Renkler çok güzel olduğundan bu kayıtları bir tarafa bırakamadım. Bu tangom için iki video yapmaya karar verdim ve videolardan birini bazı küçük denkleştirmeler yaparak genç arkadaşımızın kaydettiği bu videolardan kurdum.

Boğazın ufkunda bir karşı sahil vardı, ama derya önümde akıyordu. Beyaz köpükler de enginliklere götürmüyordu ama duygularımı sürüklüyordu.

Videonun sonunda gördüğünüz Kuleli Askerî Lisesi babamın okuludur.

Boğazı ve beyaz köpükleri izlerken tangomu dinlemeyi unutmayın.

Sevgilerimle...