Söz ve Müzik
HADİ ASİTANELİOĞLU

Sevgili Müzikseverler,

Bugün ‘Tango After Meeting Her’ ismiyle beğeninize sunduğum bestenin birkaç yıl önce ‘Onu Tanıdıktan Sonra’ ismiyle güzel ve beğenilen bir videosunu yapmıştım. Böylece, diğer birçokları gibi, uzun yıllardan beri, notaları yazılmış olarak dosyalarında bekleyen bestelerimden birini daha seslendirmiş, internet sayesinde müzikseverlerle paylaşmıştım. O video kendi sitemde, YouTube’ta ve daha birçok alanda yer aldı ve dünyayı dolaştı ve halen dolaşmakta ve beğeniyle izlenmekte.

Son zamanlarda daha ziyade yurtdışından gelen istekler üzerine tangolarımın üç enstrüman için de düzenlemesini yapmaktayım. Bahsettiğim o videonun müziğinde üçten fazla enstrüman ve şan partisi var. Bu defa üç enstrüman için aranjmanını yaptığım bu tangomu ‘TANGO AFTER MEETING HER’ ismiyle videosunu sunuyorum . Bazı kayıtlara daha uzun bir isimle geçiyorum:

‘ TANGO AFTER MEETING HER for 3 instruments (Violin Glissando Version )

Bu kayıtta müziğe farklı bir yorum katmak istedim. Kemanımla duygularımı daha içten aksettirmeye çalıştım. Kemanı bazı notalarda glisandolar ve değişik vibratolar yaparak çaldım. Ne yazık ki çalışmalarımda, çok yüksek bir bedel ödeyerek aldığım bir USB mikrofon da arzu ettiğim sonuçları vermedi.

Glisando (Gissando) klasik müzikte genel olarak ve her durumda takdir gören bir icra tarzı değildir. Ben de keman çalışmamı klasik müzik metotlarına göre yapmıştım, tabii ki genelde keman çalarken gereksiz glisando yapmamaya özen göstermişimdir.

Zaten klasik müzikte glisandonun kemanda ayrı kuralları vardır. Klasik müzikde glisando yaparken aynı telde alttaki parmak üzerinde kayılırken üstteki parmak notayı yakalar. Bu kuralı Heifetz bazen delmiştir. Birçok eserde çok az fark edildiği bir küçük glisandonun esere çok şey kattığı da bir gerçektir. Örneğin Lalo’nun İspanyol senfonisi ni çalarken keman sesinin yükselişinde yapılan bir küçük glisando insanı yer yüzünden alır, beyaz bulutların üzerine fırlatır. Monti’nin ünlü Çardaşı, kemanın en kalın La sesinden başlar, bir oktav yukarıdaki La sesine sıçrar. O başlangıcı yaparken yukardaki ses aynı tel üzerinde kayarak yüksek pozisyonda yakalanmazsa onun yaratacağı yüreği hoplatan heyecan da yok olur.

Gençliğimde Romanya’lı kemancı Georges Boulanger’nin tangolarına hayrandım, daha doğrusu birlikte çaldığımız arkadaşlar hayrandık. Onun tangolarını severek çalardık. Bu parçayı seslendirirken belki o tangolardan esintiler aldım.

Bazıları Arjantin tangolarını sever, Avrupa tangolarına tu kaka der. Onlara Georges Boulanger’nin tangolarından ve Tango Jalousie’den bahsedince susa kalırlar. Bir şeyi severken illâ onun karşısına bir sevilmeyen çıkaranlardan değilim. Ben elbette Arjantin tangolarını da seviyorum, Avrupa tangolarını da seviyorum ve Türk tangolarını da seviyorum. Naçiz bestelerimde tabii ki doğup büyüdüğüm İstanbul çağının esintileri vardır.

Artık kemanı kolay kolay elime alamıyorum. Kemanı dayadığım sol kürek kemiğinin altında kalp pilim var. Doktor oralarda kablolar var diyor. Bir iki senede birkaç dakika için kemanı elime alınca beceriksizliğim beni şaşırtıyor. Kusurlarımı lütfen duygularınızla tamamlayın.

Glisando’dan çok bahtettik. Parçanın ‘After Meeting Her’ ismini verdiğim İngilizce ismini öne çıkarırken daha önce yaptığım kayıttan ayrılması için isminin yanına parantez içinde (Violin Glissando Version) yazmayı uygun gördüm.

Dinlediğiniz ve açıklamayı okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle...