Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Candi Sosa - En Esta Tarde Gris

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

Bu tangoyu 22 yaşındayken Oktay Uzel’den öğrenmiştim. (Şimdi 80) O zamanlar Arjantin Tangosu çalacağız diye birkaç defa Cağaloğlu’nda toplanmıştık. Bende halen tüm orkestra partilerini ihtiva eden Arjantin tangoları albümleri var. Yüksek Kaldırım'da Papa Jorj'dan almıştım. Öğrenci bütçesiyle kimbilir ne kadar zorlandım. Sık sık bahsettiğim Hulusi Öktem'in yönettiği dört sesli koro da aynı yerde çalışıyordu. Oktay Arjantin tangolarını hem iyi biliyor, hem iyi çalıyordu. Tıp talebesi iki kemancı arkadaşımız daha vardı. İkisinin ismi de Orhan idi. Birinin Çardaş Orhan veya Çıgan Orhan gibi bir lâkabı vardı. Diğer Orhan Tahir Sevanay'ın öğrencilerindendi ama artık kendi çalışıyordu. Paganini bile çalardı. Birkaç arkadaşımız daha vardı.

O yıllarda radyoda Orhan Avşar Tango Orkestrası çalardı. Gerçek bir Arjantin tango orkestrası. Bu isim, yani Orhan Avşar ismi tango tarihimizde daima hatırlanmalıdır. Orhan Avşar, Edvardo Bianco orkestrasına bandeneoncu olarak katılıp gittikten sonra, solisti, aynı zamanda skeç yazarı, Selçuk Kaskan bir süre bir akordeon refakatinde radyoda Arjantin tangosu söylemeye devam ettii. Orhan Avşar'ın yurda döndükten sonra bir gün Kurtuluş'ta bir trafik kazasında öldüğünü öğrendik. Sevgili ve rahmetli arkadaşımız Nedim Erağan, radyoda Orhan Avşar orkestrasının spikeriydi. Onun ölümünde birkaç satır yazmıştım. Blog’umda var. Google’da da sık sık karşıma çıkıyor, galiba o yazı çok okunuyor.

Oktay Uzel mimardır, yakın zamana kadar Kadıköy’de Kopuz orkestrasında çalıyordu. O zamanlar bu parçaya en çok sevdiğim tango diyordu. Bu tangonun sadece orkestra ile çalınan örnekleri olduğu gibi çeşitli şarkıcılar tarafından yapılmış pek çok yorumları var. Bestecisi Mariano Mores çok önemli bir isim. Bir çok besteleri var. Aynı zamanda süper bir icracı. Meşhur UNO'da onun bestesi. Sungur Tekin, bu parçayı çalarken, UNO'nun İtalya'da yapılan bir yarışmada birinci olduğunu hatırlatırdı. En Esta Tarde Gris tangosunu beğeneceğinizi umuyorum.

Hepinize sevgiler...