Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

İstanbul Filarmoni Derneği yönetim kurulu dinamik bir ekip çalışmasıyla etkinlikler düzenlemektedir. Ben bu derneğin, Cemal Reşit Rey’in yönettiği dönemlerde etkinliklerinden yararlanmış, ve hatta derneğin o günkü merkezinde tertiplenen konserleri, o günkü değerli yönetim kurulu üyeleriyle beraber izlemiş bulunan bir kişi olarak bugün Derneğin bizlere sunduklarını ayrıcalı duygularla izlemekteyim.

Derneğimiz 15-21 Ekim 2017 günleri arasında Uluslararası Faruk Erengül Keman Viyola Viyolonsel Yarışması düzenledi. Jüri Cihat Aşkın başkanlığında yurt içinden ve yurt dışından üyelerle oluşturulmuştu.

Yarışmaya katılmak isteyenler önce müracaatlarını becerilerini tanıtan videolarla yaptılar. Yönetim kurulu zannederim 50 civarındaki bu videoları dikkatle inceledi ve aralarından 10 müracaatı yarışmaya katılabilir düzeyde olduğunu saptadı.

Yarışmacılardan :Ezgi Yürümez keman ; Dirimcan Ceseroğlu keman ; Melis Özer viyola ; Yusuf Çelik viyolonsel ; İlay Ecem Öztürk viyola ; Burcu Uysal viyolonsel ; Sedo Eylül Tansık viyola ;Ezgi Bilgin viyola ; Uğurcan Sesler viyolonsel ile yarışmaya katıldılar. Yarışmaya hak kazanan bir kişi hastalandığı için yarışmaya katılamadı.

Ben yarışmayı ve her bir yarışmacıyı dikkatle izledim ve tüm yarışmacılara hayranlık duydum ve jürinin işinin çok zor olduğunu düşündüm.

Yarışmadan sonra kısa bir konuşma yapan Faruk Erengül, Almanya’da çok sesli müzik dinleyenlerin oranının yüzde iki, Türkiye’de bu oranın on binde bir olduğunu ve gençlerin müzik eğitimi almaları konusunda teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Zannederim Erengül , eğitilmiş müzisyen gençlerin çoğaldıkça bu oranın Türkiye’de yükselebileceğini ifade etmek istiyordu.

Ben birçok konserlerde bulunuyorum. Her müzik dalında yetişen pek çok müzisyenin yetiştiğini, büyük bir kısmının yurt dışında büyük başarılara eriştiğini görüyor ve becerilerini hayret ve hayranlıkla izliyorum. Konservatuarlarımız çok değerli müzisyenler yetiştirdiler. Eskiden pek az sayıda müzisyenimizin çalabildiği çok zor eserleri bugün pek çok gencin büyük bir başarıyla icra ettiklerini görüyorum. Ne yazık ki geçirdiğimiz süreç içinde sosyolojik yapımız gerilere gitmiştir. Bu durum toplum yapımız içinde yalnız müzikte değil, güzel sanatların her dalında ve tüm toplumsal yapımızda açıkça fark edilmektedir. Bu durumun kolaylıkla değişeceğini de zannetmiyorum. Cihat Aşkın gibi bazı müzisyenlerimiz tüm yurtta müzik eğitimini yükseltmeye çalışmaktadır. Hocam Ziyaettin Fahri Fındıkoğlu ‘Bazı insanlar cemiyet için doğarlar’ derdi. Şükür ki aramızda böyle toplum için çalışan değerlerimiz var.

Yarışma boyunca yönetim kurulu üyelerimiz büyük bir özveriyle çalıştılar. Hepsine pek çok teşekkürler. Bu ara yönetim kurulunun değerli üyesi Fevziye Yazgan Hanım'da iletişim konusunda adeta başı çekti ve her alanda koşuşturdu. Ben de bu yazımı ve yarışmanın sonuçlarını Favziye Yazman’nın Facebook’a koyduğu açıklama ve resimleriyle tamamlıyorum:

İstanbul Filarmoni Derneği'nin düzenlediği Faruk Erengül Müzik Yarışması bugün yapılan finalin ardından ödül töreniyle sona erdi.

İki elemeden sonra finale kalan adlar ödülleri şöyle paylaştı:

  1. Yusuf Çelik ( Viyolonsel )
  2. Melis Özer ( Viyola )
  3. Ezgi Yürümez ( Keman )

Hakkı Çakar Jüri Özel Ödülü Dirimcan Ceseroğlu ( Keman )

Panayot Abacı Jüri Özel Ödülü Burcu Uysal ( Viyolonsel )

Hepinize sevgiler...