Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Prof. Olga Hasanova / Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat / Piyano Resitali

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

Piyano Konçerto Şöleni

Tanıyanlar bilir, Olga Hasanoğlu (Hasanova) büyük bir piyanist ve ayrıca ülkemizde çok faydalı hizmetlerde bulunan değerli bir hocadır. Kars’tan Edirne’ye yurt sathında kıymetli çalışmalar yapmıştır. Biz Filarmoni Derneği konserlerinde onu bir yıl Kars Üniversitesi'nden, başka bir yıl Edirne veya Trakya Üniversitesi’nden, başka bir yıl da Samsun Üniversitesi’nden gelen bir müzisyen, bir şef, bir profesör ve bir piyanist olarak alkışladık.

28 Ekim 2015 tarihinde onun bir piyano resitali vardı. Konser Kadıköy Belediyesi’nin ‘YELDEĞİRMENİ SANAT’ ismini verdiği bir mekândaydı. Bu kadar güzel bir salon ile karşılaşacağımı tahmin edemezdim. Kadıköy Belediyesi Notre Dame du Rosaire isimli bir Fransız Katolik Kilisesinden kültürel faaliyetlerde yararlanmayı uygun görmüş. Çok güzel bir salon, sahne diye düşüneceğimiz bölüm çevresi vitray ve sanatsal süslemelerle donanmış küçük bir kubbe. O küçük kubbe piyanonun ses volümünü yükseltiyor ve ses Aya İrini’den daha fazla yankı yapıyor. Böylece değerli Olga Hasanoğlu’nun çaldığı eserler piyanodan taşan seslerle derinlemesine yüreklerimize işledi.

Programda çeşitli konçertoların piyano uygulaması vardı. Onun için konser gününe ‘PİYANODA KONÇERTO ŞÖLENİ’ adı verilmiş. Önce Bach tarafından solo klavyeye uyarlanan Marcello’nun Re Minör Obua Konçertosu'ndan üç bölümü alkışladık. Müteakiben Bizet tarafından piyano için uyarlanan Saint-Saens’ın Sol Minör Piyano Konçertosu'ndan gene üç bölüm izledik. Bu büyük eseri de Olga Hasanova başarıyla icra etti ve eser ruhlarımıza sindi. Bu iki eserden sonra ARA verildi.

ARA'dan sonra programda Gershwin’in ünlü Rhapsody in Blue isimli eseri vardı. Bu eseri Olga Hanım'ın başka konserlerinde de kendisinden dinlemiştik. Zaten eserin piyano için uyarlamasını da Olga Hasanoğlu yapmış. Tabii gene bu eseri çok başarılı bir şekilde icra etti.

Hepinize sevgiler...