Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Musa Albukrek ve Leyla Yenisev Artay

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

Musa Albukrek’in çalışkanlığına akıl ermez. Kendisi doktordur. (Halen Amerikan Hastanesi'nde görevlidir). İhtisasını yurt dışında, zannederim Paris’te yapmıştır. Çizgileriyle, İstanbul’un birçok yerinin, kendi gözleriyle gördüğü ve yorumladığı biçimde şiirsel resimlerini yapmıştır. Büyükada'da bir oyuncak müzesi vardır. Uzman bir doktordur ve şöyle böyle değil, iyi bir kemancıdır. Kim bilir burada zikretmediğim daha hangi niteliklere sahiptir.

Birçok ünlü veya pek ünlü olmayan keman konçertolarını çalışmıştır. Gene birçok ünlü ve herkes tarafında pek tanınmayan bestecinin sonatlarını çalışmış ve başarıyla çalmaktadır. Onunla sohbet ederken, örneğin herkesin tanımadığı bir sonattan bahseder ve bazı mukayeseler yapmaya kalkarsanız, o hemen o parçanın melodisini mırıldanmaya başlar. Hepsini çalışmış, beynine ve yüreğine kaydetmiştir.

Bu arkadaşımız bu son konserinde de gene böyle zor parçalarla karşımıza çıktı: Schubert Sonatin No.1 Op. 137 ; Schumann’dan üç Romans ; Tor Aulin’den Suluboya tablolar ; Grieg Sonate No.3 Op. 45 ve sonra üç istek parçası. Sonuncusu Bach’ın solo keman için yazdığı partita ve sonatlardan.

Bunlar hepsi çok zor eserler. Öncelikle sağlam bir temele sahip olmak ve çok çalışmak gerekiyor. Musa Bey her konserine böyle zor eserlerle çıkar. Konser repertuarının genişliği şaşırtıcıdır. Onun kemanından farklı ses çıkar. Örneğin kemanda genelde iki tip vibrato yapılır. Kimisi bilek vibratosu yapar. Kimisi dirsek vibratosu. Benim hocam beni dirsek vibratosuna yönlendirdi. Bir gün Saray Sineması’nda Kantarcıyan isimli bir kemancı konser verdi. Paganini’nin keman konsertosunu çalmıştı. Ben kafayı onun vibratosuna takmıştım. Musa Bey'in vibratosu, ne bilek vibratosudur  nede dirsek. O bölgelerde esneklik vardır ama, o esneklik onun parmak uçlarına kadar gelir ve sanki vibratoyu parmaklarıyla yapar. Sonuçta onun arşesinden, Heifetz’in kemanından çıkan sesler çıkar.

Musa Albukrek bu konserinde de kendisinin virtüöz düzeyinde bir kemancı olduğunu bir kere daha sergiledi. Bize bu dinletiyi lütfettiği için kendisine teşekkür ediyorum. Sonatlarda Piyano partileri de aynı ağırlıktaydı. Leyla Yenisev Artay Hanım da son derece başarılı ve uyumlu olarak eserlere ayrı bir tat kattı. Dikkatli bir dileyici olarak kendisine teşekkür ediyorum.

Hepinize sevgiler...