Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Piyanist Beyza Yazgan

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

Bir piyanist olarak onun en üst düzeyde yer aldığına zaten geçen yıllarda izlediğimiz konserlerinde karar vermiştik.

İstanbul Filarmoni Derneği ile Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı arasındaki iş birliği çok eski yıllara uzanır. Hatta Filarmoni Derneği'nin her yıl sezonun ilk konserini Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı eğitim görevlileri veya kurumca seçilen müzisyenleri tarafından açılması gelenek haline gelmiştir. Bu akşam Piyanist Beyza Yazgan’ı dinlerken Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı yetkililerine derneğimize karşı gösterdikleri bu yakın işbirliğinden ötürü pek çok teşekkür etmemiz gerektiğini düşündüm.

Beyza Yazgan ilk olarak Bach’ın Mi Bemol Minör Prelüd ve Füg’ünü çaldı. Bu parçanın bende ayrı bir izi var. 1950’li yıllarda bir Long Play’de bu eserin Lepold Stokowski tarafından yönetilen (zannederim düzenlemesi de yapılan) ve orkestra ile icra edilen yorumunu ablam ve eniştemle beraber, daha doğrusu ailecek hayranlıkla izler kendimizi kaptırırdık. Sonra o plak hasara uğradı. Yenisini bir türlü bulamadım. Plakta ‘E Flat Minor Prelud’ yazardı. Anlamı ‘Mi Bemol Minör’ oluyor. Müzik teorisinde gamlar incelenirken bemollü gamların sırasında Mi Bemol Majör gelir. Bu yüzden ben ‘Mi Bemol Minör’ dediğim zaman herhalde yanlışınız var diyenler olurdu.

Bu parçanın piyano ile icrasını yıllar ve yıllar önce Cemal Reşit Rey’in radyoda seslendirmesiyle izlediğimi ve unutamadığımı söylersem inanır mısınız?

Piyanist Beyza Yazgan bu parçanın ardından Schumann’ın Karnaval isimli eserini çaldı. Ancak Bach bittiği zaman alkış istemedi ve parçanın bittiğini belirten bir hareket yapmadı. O hareketsiz kalınca bu eseri bu kadar yakından tanıyan ben dahi bir yanlışlık yapmaktan korkarak alkışlamaya korktum. İki eser bir eser gibi icra edilmiş oldu. Dinleyicilerin çoğu başlamış olan eserin devam ettiğini zannetti. Schumann’ın Karnaval’ı da uzun ve zorluklarla doluydu. Bu eseri ve programın ikinci yarısındaki eserleri müzik kabiliyeti ve uzun meşakkatli bir çalışmanın yanında muhteşem bir beyne de sahip olmayanlar çalamaz.

Programın ikinci yarısında Szymannowski ve Ravel ve bir istek parçası vardı. Piyanist Beyza Yazgan'ı, onu yetiştiren ailesini ve mensubu olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarını kutluyor, hayranlıklarımı ifade ediyor ve bize bu konseri dinlettiren İstanbul Filarmoni Derneği ile beraber hepsine naçiz teşekkürlerimi sunuyorum.

Hepinize sevgiler...