Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Ivry Gitlis: Elgar - La capricieuse, Op.17

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

"Bu tek yönlü yay ile Staccatoların sırrı nedir?"

Bu gün değerli dostum Yeşua Bey yukarıda gördüğünüz notu da yazarak dostlarına bu iletiyi göndermiş. O Stacato’lar hakkında ben de birkaç kelime yazmak istedim. Evvelâ iletişim arkadaşlarıma Stacato’yu iki ucu kesik bir ses olarak tarif edebilirim. Stacato uzun bir ses de olabilir. Ben bir arşede (keman yayında), arşenin ucundan topuğuna doğru veya topuğundan ucuna doğru bir birini takip eden kısa Stacato’lardan bahsetmek istiyorum ve tabii gençlik yıllarında ilgimizi çeken bir müzikten.

DİNİCU’nun Hora Stacato’sundan bahsediyorum. Dinicu’nun bu parçası kemanla çalınırken Stacato’lar arşenin ortasında sıçramayla (Sautillé) yapılıyor imiş. Jascha Heifeitz bir düzenleme yapıyor ve o Stacato’ları Yeşua Beyin ifadesiyle tek yönlü diziyor. Bununla da kalmıyor, bir defasında arşenin ucundan başlayıp topuğuna doğru, arşenin boyunca diziyor, bir defasında da arşenin topuğundan başlıyor ucuna doğru gidiyor. Heifeitz bu düzenlemeyi yaptıktan sonra parça o günlerde klasik müzik konserlerinde de sahneye çıkmaya başladı. Ben Saray Sinemasında Vasa Prihoda’dan ve Kantarcıyan’dan bu parçayı böyle dinledim. Kantarcıyan da kim diyeceksiniz. Amerikadan geldi, Saray Sinemasında Paganini’nin Keman Konsertosunu çaldı. Hepimizin ağzı açık kaldı. Sonra gitti. Benim gençliğimde Madam Lili Taksim Belediye Gazinosunda bu parçayı çalardı, Stacato’ları yalnız arşenin ucundan topuğuna doğru olanları yapardı. Kemancı arkadaşlarımız, hepimiz bir şeyler yapmaya çalıştık. Aramızda çok başarılı yapanlar da vardı. Bugün pek çok vardır. Sırrı nedir? Bence kasların sinirsel bir titreşimiyle yapılabiliyor. Paganini Konsertolarında arşenin daha kısa bir bölümünde çift tellisi var. Flajölelisini de karıştırmayayım.

Lafı bu parçaya getirirsek, bu dinleyeceğiniz parçada bu Stacato’lar neredeyse uçuyor. Bahsettiğim Hora Stacato’nun icrasından da çok daha hızlı. Nasıl yapıyor? Sizleri bilmem, ben şaşırıyorum.

Hepinize sevgiler...