Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Olga Hasanoğlu & Seyhan Bulut & Ezgi Aksu - Tango İlkbahar Hayalleri

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım;

Bu bestemin ‘TANGO İLKBAHAR HAYALLERİ’ veya 'TANGO İLKBAHAR HAYALLERİ 3 ENSTRÜMAN İÇİN' ismiyle YouTube’da, kendi sitemde ve birçok sitelerde video kayıtlarının altına uzun, hatta bazen gereğinden fazla uzun açıklamalarını yazmışım.

Bu defa kısaca 1950 başlarında bestelemiş olduğumu, tüm doğanın uyandığı, çiçekli büyük bir bahçenin meyve ağaçlarının arasından uzaklarda denizi seyrettiğim, kuşların cıvıltısını dinlediğim bir ilkbahar sabahında doğduğunu, aşkı arayış, duraksama ve derine dalış, sonsuzluğa uzanış gibi duyguları terennüm ettiğini, gene o günlerde aynı duyguları ifade eden bir şiiri dinlerken kemanımdan çıkan sesleri tangomun başına giriş müziği olarak eklediğimi ve parçayla bütünleştirdiğimi, parçanın sözlü versiyonunun bir bölümünde de bu şiirin sözlerini notalarla buluşturduğumu kaydedeyim.

Bu video parçanın 3 enstrüman için yazdığım notalarının İstanbul Filarmoni Derneği'nin 26 Ocak 2015 tarihli konserinde çalınan ve bazı bölümlerde müzisyenler tarafından yorumsal değişiklikler yapılan, hatta vurmalı sazlarla da yoruma değişik bir ifade verileceği düşünülen kaydıdır.

Piyanoda Olga Hasanoğlu, flütte Seyhan Bulut, kemanda Ezgi Aksu yorumladılar. Özgü Bulut da vurmalı çalgılarla katıldı. Bu değerli müzisyenlere pek çok teşekkürler ediyorum.

Hepinize sevgiler...