Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım, Değerli Müzik Severler,

Sizlere İstanbul Filarmoni Derneği’nin 26 Ocak 2015 tarihindeki konser programını gönderiyorum.

Filarmoni Derneği’nin konserleriyle ilgilenmemin ve duyurmaya çalışmamın genel ve bu defa özel nedenleri var. Öncelikle yirmi yaşımdan beri hizmetlerinden yararlandığım bu derneğin çalışmalarına katkıda bulunmak ve etkinliklerini müzikseverlere duyurmak istiyorum. İkinci olarak benim 1960 yılında kurduğum firmam AS-PAR, Filarmoni Derneği nezdinde karınca kararınca bu konsere sponsor oldu. Üçüncüsü de bu konser programı içeriğinde benim iki tangomun da bulunması ve tangolarımın seçkin müzisyenler tarafından çalınacak olması.

Konser, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlileri Seyhan Bulut (Flüt), Olga Hasanoğlu (Piyano), Özgü Bulut (Vurmalı çalgılar) ve gene Samsun Opera Orkestrası üyesi Canan Cihangir (Keman) tarafından icra edilmek üzere tertiplendi. Ancak Canan Cihangir Hanım, bağlı olduğu kurum tarafından (zannederim yurt dışında) başka bir görev verilmesi nedeniyle bu programa katılamadı. Bu yüzden daha önce düzenlenen konser programında değişiklikler yapılması zorunlu oldu. Olga Hanımın ricası üzerine, İstanbul Devlet Opera ve Bale Orkestrası ikinci kemanlar grubu konsertmaister’ı değerli kemancı Ezgi Karasu Hanım tangoların keman partilerini çalacak.

Çok değişik ve renkli bir program izleyeceğiz. Yorumlara bir de Vurmalı Çalgı katılıyor. Ben tangolarıma ‘Drum’ notası yazmıyorum. ‘İlkbahar Hayalleri’ isimli tangomu, yurtdışından gelen bazı istekler üzerine birkaç sene önce üç enstrüman için uyarlamasını yapmıştım. Bu şekliyle Amerika’da bir eğitim kurumunun çalışma programına da alınmıştı. Müzisyen arkadaşlar bana programı bildirirlerken gerek ‘İlkbahar Hayalleri’ ve gerekse ‘Love Chats’ isimli tangoların yanına ‘Flüt, keman piyano ve vurmalı çalgılar için uyarlama’ sözcüklerini yazmışlar. Nasıl bir müzik çıkacak ben de merakla bekliyorum.

Konserden önce küçük bir ikramımız oluyor. Arada da devam eder. Bu sunum her halde 18:30’dan itibaren başlar. Yavuz Pastanesi’nin hazırladığı bu sunumlar önceki senelerde izleyicilerimizi memnun etmişti.

Programda konser adresini görüyorsunuz. Hepinizi bekliyoruz.

Selam ve sevgilerimi sunuyorum.