Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

İnci Yakar Birol & Erhan Birol - DUO BİR-OL

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

Bu dönem İstanbul Filarmoni Derneği’nin konseri değişik ve alışılagelmedik bir sunumla başladı. İnci Yakar Birol ve Erhan Birol, müzik eğitim yollarında saymakla bitmeyen merhaleleri aşmışlar, yurt içinde ve yurt dışında seçkin hocalarla çalışmışlar, sanat dallarında zirveye ulaşmışlar. Zaten bu özgeçmişlerini okumasanız bile daha ilk dokunuşlarından ustalarla karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor. Her ikisi de öğretim görevlisi. İnci Yakar Birol ayrıca besteci olarak da ödüller almış.

Konser iki bölümdü. Birinci bölümde sanatçılar özellikle piyano ve gitar için bestelenmiş, notası yazılmış eserleri çaldılar. Bu bölümde beş bestecinin altı eserini başarıyla yorumladılar ve bizlere tanıtmış oldular.

Ben salonun konser düzenine göre sol köşesinde oturuyor ve piyanonun tuşlarını izliyordum. Gitar sahnenin ortasındaydı. Belki bu nedenle eserleri dinlerken kendi kendime piyano öne çıktı diye düşündüm. İstanbul Filarmoni Derneği'nin tarihi kuyruklu piyanosunun sesleri de muhteşemdir. Elektrikli ve elektronik aletlerle seslerin volümlerinin değiştirilmesini hiç sevmediğim halde bir amfiyle gitarın sesi biraz yükseltilseydi daha iyi olur muydu diye düşündüm. Nitekim konserin ikinci bölümünde bazı ayarlamalar yaptılar.

Konserin ikinci bölümünde birçok besteleri dünyayı dolaşan, konçerto ve süitlerinin CD’leri satılan ünlü besteci Claude Bolling’in ‘Concerto For Classic Guitar and JazzPiano’ isimli yedi bölüm içeren eserini çaldılar. Bu parçada onlara kontrbasla Tekin Okcebe ve davulla Levent Marancı da katıldı. Parçada caz müziğinin tipik yürüyüşleriyle beraber İspanyol motifler de işitiliyordu. Ayrıca bu caz müziğinde tüm aletler notalarını okudular, doğaçlama intibaını veren bölümler bile aslında notalara dökülmüştü. Doğrusu hepimiz kendimizi değişik bir ortamda bulduk.

Sanatçılar alkışlarımızı boş çevirmediler güzel Bis’le bizleri mutlu ettiler.

Çok iyi bir müzik dinleyicisi olan oğlum Emin’in birikimleri içinde, 35 yıl önce almış olduğu Claude Bolling’in bir çok plağı ve güncel CD’lerinin bulunması, onu ve eserlerini çok iyi tanıması beni şaşırtmadı.

Bu güzel konser için İstanbul Filarmoni Derneği’ne ve değerli sanatçılara kendim ve müziksever arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Hepinize sevgiler...