Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

Konser saat 19:30 da başlayacak. Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da konserler İstiklâl Caddesi No:60 adresinde Yunan Konsolosluğunun kültür hizmetleri verdiği Sismanoğlu Megaro Salonunda gerçekleşecek. (Tel: 212 244 93 35)

İstanbul Filarmoni Derneği’nin konserleri genelde on beş günde bir Pazartesi akşamları yapılır.

1945 yılında Nadir Nadi ABALIOĞLU (Cumhuriyet Gazetesi Baş Yazarı), Hüseyin Saadettin AREL (İstanbul Belediye Konservatuarı Reisi), Reşit Saffet ATABİNEN (Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Reisi), Bedri Nedim GÖKNİL (Tüccar), Abdülkadir KARAMÜRSEL (Müşavir Avukat), Lütfi KIRDAR (İstanbul Valisi), Cemal Reşit REY (Besteci ve Piyanist), Muhiddin SADAK (Viyolonselist), Salih Nurettin KOCAREŞİT (Ziraatçı), Emel TACAR (Emlak ve Eytam Bankası Müdürü), Hafif TEKTAŞ (Tüccar), Salih Murat ÖZDİLEK (Fizik Profesörü), Halid Ziya UŞAKLIGİL (Yazar), Ömer Refik YALTKAYA (Piyanist) tarafından kurulmuştur.

Dernek konserler tertipleyerek, senfoni orkestrası oluşturarak, eğitim ve burs vererek, enstrüman sağlayarak veya hediye ederek çok sesli müzik konusunda ülkemizde verdiği öncül hizmetleriyle çok büyük bir itibar kazanmış ve 26/10/1957 tarihinde 4-9648 sayılı bakanlar kurulu kararıyla kamuya yararlı dernek ilan edilmiştir.

2000’li yıllarda Dernek oluşan şartlara göre konser dönemlerinde bazı yıllar 21-22, bazı yıllar da 13-15 konser tertipleyerek bir yandan değerlerimize olanaklar sunmaya, onları toplumumuza tanıtmaya çalışmış, diğer yandan bu güzel sunumlarla müzikseverleri memnun etmiş, onları aydınlatmıştır. Bu konserler haricinde gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı sanatçılar veya sanatsal kuruluşlarla yapılan özel anlaşmalar çerçevesinde konserler de tertiplenebilmektedir.

Derneğin önemli çalışmaları, aslında keman eğitimi alan, Devlet Senfoni Orkestrasında Cemal Reşit’in isteği üzerine viyola çalması nedeniyle viyolacı olarak tanınan, yaşı 90’a dayanmasına rağmen her gün derneğe giden, ülkemiz klasik batı müziği sahasında saygın bir ismi bulunan, derneğin genel sekreteri Panayot Abacı tarafından yürütülmektedir.

Konserler, yeni bir uygulamaya geçilmediği takdirde bu yıl da, dernek üyelerine olduğu gibi, tüm müzik severlere karşılıksız olarak açıktır. İstanbul Filarmoni Derneği ‘Gazeteci Erol Dernek Sok. Erman Han No: 5/8 Kat: 3 Beyoğlu’ adresindedir. Tel: (0212) 245 67 17 - (0212) 252 25 78

Konserlerimiz sanatçılarla iç içe, bir dostluk buluşması tadında geçmektedir.

Konserlerimize bekliyoruz. Ayrıca derneğe üye de olarak bu tarihi derneğe destek verebilmeniz takdire şayan bir davranış olacaktır.

Hepinize sevgiler...