Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Motif TRIO - Tango İlkbahar Hayalleri ( 3 Enstrüman için )

Olga HASANOĞLU (Piyano)
Seyhan BULUT (Flüt)
Canan CİHANGİR (Keman) TRİOSU

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

İstanbul Filarmoni Derneği’nin 27 Ocak 2014 tarihindeki konserinde ‘Tango İlkbahar Hayalleri 3 Enstrüman İçin Uyarlaması’ isimli parçamın konser programına dahil edilerek, Olga Hasanoğlu (Piyano), Seyhan Bulut (Flüt), Canan Cihangir’den (Keman) teşekkül eden TRİO tarafından çalınması beni sevindirdi ve heyecanlandırdı. Bu güzel icrayı kendi siteme ve YouTube’a yükleyerek müzikseverlerle kalıcı bir şekilde paylaşmak istedim. Ayrıca Facebook’a da dostlarımla paylaşacağım için mutluyum..

Bu parçayı 1950‘lerde, daha belirgin olarak 1952 yılında bestelemiş ve notalarını yazmıştım. Yıllar boyu arkadaşlar arasında noksan enstrümanlarla zaman zaman çaldığımız oluyordu.

Bilgisayarda bu tangonun piyano, keman, flüt, cello, 2 bandoneon, bas ve şan partisini içeren çalışmasını gerçekleştirdim. Bu çalışmanın ses kaydını temel alarak da videosunu yapmıştım.

Yaptığım videoları önce Google’a , sonra You Tube, Vimeo, Metacafe gibi video sitelerine, kendi yaptığım blog’lara kaydedince İnternet’in sunduğu teknoloji sayesinde bunlar bütün dünyaya yayıldı.

Yurt dışından bu tangonun üç enstrüman için bir uyarlamasını yaparak videosunu ve notasını kendilerine göndermemi rica edenler oldu. Her parçayı üçlü enstrümana uyarlamak her zaman uygun olmuyor. Örneğin keman çalarken flüt susacak sırasını bekleyecekse, flüt çalarken keman susacak ve sırasını bekleyecekse böyle takdire şayan bir üçlü oluşturamayız. Benim bu parçada zaten flüt ve keman arasında söyleşi ve eşlik melodileri vardı. Bunun dışında bandoneon tarafından yapılan eşlik ve süslemelerini de flütün partisine kattım. Böylece bir trio için güzel bir yapı oluştu.

Bu parçanın ve diğer çalışmalarımın notasını da sitemde ‘Notalar’ bölümüne PDF formatıyla bulabilir ve indirebilirsiniz. İnternetteki videolarım yurt dışında bir çok uzak bölgelerde izlenirken, bu parça için gelen nota taleplerine bakınca bir çok yerde çalındığını da düşünüyorum. Onların bazılarına bu kaydı göndereceğim.

Bizde de çalmayı düşünen gruplar oldu. Parçanın çalınmasında bazı zorluklar var. Beraberliği sağlamak için grup üyelerinin her birinin çok iyi eğitim görmüş müzisyenler olması gerekiyor. Özelikle ‘Sonsuzluğa’ ismini verdiğim bölümde kemana eşlik eden bandoneon ve flütün usta bir müzisyen tarafından icra edilmesi lâzım. Ben parçanın eşlik melodileri ve bu zor varyasyonla birlikte çalınmasını arzu ettiğimden, bazı bölümleri grup olarak düzenli aşamayacaklarını düşünenler ne yazık ki konser parçası olarak çalmaktan vazgeçiyorlar.

Olga Hasanoğlu (Piyano), Seyhan Bulut (Flüt), Canan Cihangir’den (Keman) teşekkül eden TRİO için hiçbir teknik güçlük yoktu. Onlar her bölümü kolaylıkla geçip gittiler. Ayrıca parçaya duygularını da kattılar. Yorumlarından parçayı aynı zamanda sevdikleri de anlaşılıyordu. Ölçü başlarında yaptıkları tatlı vurgularla tangonun ritmini belirginleştirdiler ve tangoyu daha çok hissettirdiler. Elhasıl bütünüyle tangoyu çok güzel yorumladılar ve alkışları topladılar. Onlara pek çok teşekkür ediyorum.

Hepinize sevgiler...