Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Piyanist Beyza Yazgan

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

Bu konsere giderken her zaman olduğu gibi gene Filarmoni Derneği'nin sunduğu güzel müzik ziyafetlerinden birini yaşayacağımıza inanıyordum ama hiç bu kadar güzel bir piyano resitali dinleyeceğimi tahmin etmemiştim. Bu resital bu yılki İstanbul Filarmoni Derneği'nin üçüncü konseriydi. İlk konser hayran olduğum müzisyenler, Eser Bilgeman Şakir, Rahşan Apay ve Rüstem Mustafa'dan teşekkül eden Trio Orfe tarafından icra edildi. Bu konserde Kamran İnce'nin şiirsel sözlü konuşmalarla sunulan ve birçok bölümleri olan 'Music For a Lost Earth' isimli eserini dinledik. Salonda Kamran İnce'nin de bulunmasını ve onu da bu güzel eseriyle ve harika icracılarıyla birlikte alkışlamak isterdik.

İstanbul Filarmoni Derneği'nin bu yılki ikinci konseri K.G.Kostadinovska ve G. Gelebesev piyano ikilisi tarafından sunuldu. Gene harika eserler ve harika bir konser dinlemiştik.

Bu üçüncü konser piyanist Beyza Yazgan tarafından sunuldu. Programda çok güzel eserler vardı. İlk eser Mozart'ın No:14 Do Minör Sonatıydı. Muhteşem bir eseri harika bir icrayla dinledik. Mozart sanki Beethoven'e yol gösteriyordu. Müteakiben İlhan Usmanbaş'ın çağdaş müzik kompozisyonlarından güzel bir örnek. Sonra List, Funerailles. Aradan sonra Chopin'nin N0:3 Si Minör Sonatı ve bir istek parçası.

Beyza Yazgan, Usmanbaş'ın parçası hariç, diğer eserleri ezbere çaldı. Eserler uzundu ve süper virtüözite istiyordu. Beyza Yazgan Chopin'i çalarken müzikalite yanında harika bir virtüözite sergiledi. İlâve olarak güzelliği, güler yüzü ve tevazuu da hepimizi etkiledi. Unutamayacağımız konserlerden birini yaşadık. Beyza Yazgan belli ki yukarılara oynuyor.

Ona teşekkürler.