Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

Geride kalan yıllarda birkaç defa gittiğim Avusturya Konsolosluğu'ndaki konserlerden biri farklı bir iz bırakmış. Dostum Yeşua Aroyo'nun İstanbul Oda Korosu'yla 16 Mart 2003 tarihinde verdiği konser. O günden elimizde iki resim kalmış. Nevin Hanımla yan yana oturuyoruz. Zaman her şeyi çok değiştiriyor. O gün bekleme salonundaki yankı yapan seslerden şikâyetçi olmamıştık. Oysa bu gün bana içimden bir daha buraya gelmem dedirtiyordu. O gün konser salonuna çıkan merdivenler aklımda bile kalmamıştı. Bu gün mermer basamakları trabzana tutunmadan çıkma cesareti gösteremiyordum. O gün bekleme salonundakilerin sunulan ikramlar karşısındaki iştahlarını kıskanmak aklımdan geçmemişti. O günden hatırladıklarım arasında bir şey daha var. Yeşua Bey'e Atilla Dorsay da gelmişti deyince sevinmişti. Ona çok değer veriyordu.

Sonra hürya merdivenlerden konserin verileceği salona çıktık. Salon T harfi şeklindeydi. Her üç tarafa dinleyici iskemleleri yerleştirilmişti. Biz T'nin uzantısında arkalarda bir yer edinmiştik. Biz derken benimle beraber üç zarif konser arkadaşım hanımefendileri kastediyorum. Onlardan biri, biz de öne geçebiliriz dedi kalktı, gitti. Ortalığı düzenleyen genç hanımla konuştu, uzaktan beni gösterdiler, herhalde bir ihtiyar var, kulakları da az işitiyor gibi bir şeyler söyledi. Biraz sonra o hanım arkadaşımızı ve beni öne çağırdı, bizi üzerinde protokol yazılı iskemlelere oturttular.

Konser Yahudi Müziği olarak sunuluyordu ama caz ve hafif unutulmayan İngilizce şarkılarla da donatılmıştı. Orkestramız Roman Grinberg & Band, ayrıca Bettina Krenosz solist şarkıcı olarak katıldı, dahası biri çello, biri viyola, diğerleri keman olmak üzere tamamı genç hanımlardan teşekkül eden sekiz kişilik yaylı sazlar grubu; Feminİstanbul Oda Orkestrası.

Roman Grinberg büyük usta. Hem piyano çalıyor, hem şarkı söylüyor. Şöyle böyle değil. Şarkı söylerken piyanoda müthiş bir refakat (akompaniman-accompagnement) yapıyor, yani demek istiyorum ki, melodiyi çalmıyor, ana melodiyi başka melodilerle, arpejlerle, akorlarla donatıyor. Akorları heyecanını da katarak çivi gibi yerleştiriyor.

Tabii konserden sonra piyanonun akordunda düzenlemeler gerekecektir. Sesi ve yorumu fevkalade. Bateri Dorer ile 30 yılı aşkın beraber çalışıyorlarmış. Harika bir baterist. Bas Laszakvits ile arkadaşlıkları gene eski. Saksafon'da Prozorov süper süper. Harika eşlik müzikleri seslendirdi. Bettina Krenosz güzel yorumlarıyla renk kattı. Yaylı sazlılar grubu, her biri klasik eğitimden yetişmiş genç hanımlar, sade ve güzel armonize edilmiş partisyonlarını başarıyla icra ettiler. Elhasıl çok güzel bir gece geçirdik.

Teşekkürler Avusturya Kültür Ofisi