Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Piyanist Filiz Varavir

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

Bu gün size küçük ama sıra dışı bir video sunuyorum. Neden sıra dışı? Çünkü bu parçayı bu yorumuyla ilk defa dinleyeceksiniz. Piyanist Filiz Varavir isimli hanımın tuşlara dokunuşunu her halde ilk defa hissedeceksiniz.

Piyanist Filiz Varavir Hanım İstanbul Üniversitesi Konservatuarı Piyano Bölümü Öğretim Görevlisi genç emeklilerinden... Hâlen Bodrum'da yaşıyor. Nereden mi biliyorum? Şimdi biraz kendimden, hatta biraz sonra da oğlumdan bahsedeceğim.

Dostlarım benim 'İlkbahar Hayalleri' isimli naçiz bir tangomun olduğunu bilirler. 2010 yılında yurt dışından gelen istek üzerine o parçayı piyano, keman ve flüt için düzenlemesini yapmıştım. Bazı üçlü gruplar konser sonunda bis olarak çalmayı düşünmüşlerdi. Küçük grupların konser sonrasına sakladıkları ve sık sık çalınan Astor Piazzolla'nın 'Libertango', 'Oblivion' gibi şaheserleri yerine, enstrüman sayısı azaltılırsa, değişiklik olsun diye benim tangomu da çalabilirlermiş. Ben de üç enstrüman, keman flüt piyano için bu düzenlemeyi yapmış, ilglilenenlere de göndermiştim. Bu düzenlemeyi Aralık 2010'da You Tube'a koymuşum. Ocak 2011 başlarında da dostlarıma göndermişim. Ayrıca notalarıyla beraber blog'larıma da kaydetmiştim. Bazen kendimce önemli gördüğüm iletileri dostlarımın dostlarına da gönderdiğim oluyor. Bazen de dostlarım dostlarına gönderiyor. Böylece bu parçamı değerli Filiz Hanım da dinlemiş ve bana birkaç satır yazmış ve galiba o günlerde gönderdiğim videoda dinlediğiniz ses kayıtlarını da bana iletmişti.

Filiz Varavir - Milonga Del Angel
(Video)

Yeni bilgisayarıma eski bilgisayarımdan ses kayıtlarını aktarırken bu kayıt tekrar karşıma çıktı. Filiz Hanım öyle bir çalmış ki insanın göğüs kafesini delip kalbinin içine işliyor. Sizlerle paylaşmayı sevdiğim için bu küçük videoyu yaptım. Filiz Hanımın birkaç resmini internetten aldım, küçük resimler büyüyünce bozuldu, kusura bakmamanızı rica ediyorum.

Şimdi bir de oğlumdan bahsedeyim. Niye derseniz, küçük bir kesişme var da ondan.  Ne olmuş? Sabredin. Benim oğlum 4 yaşındayken  Rana Erksan'dan piyano dersleri almaya başladı. Filiz Hanım da 4 yaşındayken, gene Rana Erksan'dan ders almaya başlamış.  Hemen hemen aynı dönemlere rastlıyor. Ama Emin biraz daha önce başlamış,  2 sene Rana Erksan'dan ders aldıktan sonra 6 yaşındayken konservatuara girmişti.. Daha önceleri ders süresince ben başından ayrılmazken, onun konservatuara girdiği yılda ben bir ortaklıktan ayrılmış yeni bir hayat mücadelesine başlamıştım. Konservatuara eşim Nevin Hanım götürüyordu. O zaman konservatuar Divan yolunun ötesinde... O zaman adım başı taksi tutma lüksü yok. Etilerden kalkıp bir dolmuştan inip bir dolmuşa binerek gideceksin. Ama Nevin Hanım Erin'e hamile. İkinci sene Emin'i götüremedi. Filiz Hanım bu işi zirvesine kadar götürmüş.  Emin piyanist olamadı ama müziğin birçok dalında çok iyi bir dinleyicidir. Bir cümle daha sıkıştırayım. Kızım Erin ise değerli Sevin Erel Hanımdan 26 sene ders aldı. Bir yandan da küçük öğrencilere verdi.

Aşağıda değerli piyanist Filiz Varavir Hanım hakkında internetten aldığım birkaç satırı aktarıyorum.

Hepinize sevgiler...

FİLİZ VARAVİR ÖĞRENCİLERİNİN YENİ YIL KONSERİ... 29 Aralık 2008 Pazartesi
Filiz Varavir ve Öğrencileri - Yeniyıl Konseri

Filiz Varavir’in öğrencileri ile konseri, 2.kez Bodrumlularla buluştu. Marmara Koleji Halikarnasos Kültür merkezi Konser salonunda Filiz Varavir’in eğitmenliğinde, Zeynep Okçu’ nun koreografisiyle gerçekleşen yılbaşı konserinde öğrenciler yılbaşı şarkılarını piyanoyla seslendirdiler.
Öğrencilerin seslendirdikleri melodiler izleyenler tarafından çok beğenildi ve dakikalarca alkışlandılar.
1960 İstanbul doğumlu olan Filiz Varavir, 1964’ de Rana Erksan ile piyanoya başladı.
1979 da İstanbul Belediye Konservatuvarı Yüksek Bölümünden mezun oldu. Verda Ün, Prof. Ova Sünder ile Piyano, Ekrem Zeki Ün ile yorum, Prof.Meral Yapalı ile armoni, İhsan Balkır ile solfej çalıştı..
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yaylı nefesli bale ve opera bölümlerinde korrepetitör olarak çalışmıştır.
Yaşamını 4 yıldır Bodrum’da sürdüren Varavir, 2007 yılında Zerrin Ulusman’la birlikte Zef Prodüksiyon Şirketini kurup çeşitli sanat projeleri ve konser organizasyonları yapmıştır.
İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilen Filiz Varavir, halen özel piyano derslerinin yanı sıra Zeynep Okçu bale okulunda solfej dersleri vermektedir.