Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Hat for Kemençe and Strings
(Video)

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

Sizlere Onur Türkmen’in çok yeni bir eserini gönderiyorum. Eserde kemençeyi çalan solist Prof. Nermin Kaygusuz Hanımefendi'dir. Nermin Hanımefendi İstanbul Filarmoni Derneği yönetim kurulundadır. Dernekte Nisan ayında yaptığımız toplantı sırasında bu eserden bahsetmişti. O sırada besteci Onur Türkmen Beyi telefonla ararken ben bu fırsattan istifade ederek, bahsi geçen, Ankara’da yapılan kayıttan benim bilgisayarıma da bir kopya göndermelerini rica etmiştim. Onur Türkmen Bey hemen bir kopya göndermek lûtfunda bulundu. O gün 12 Nisan 2012 idi. Bana gelen ses dalgasının ilgili siteye üç gün önce yüklendiğini fark ettim. Böylece üç gün önce site’ye yüklenmiş bir eseri bana dinleme fırsatını ve şerefini verdikleri için kendilerine teşekkür ettim ve eseri arkadaşlarıma da gönderebilmem için müsaade edip edemeyeceklerini sordum. Bu müsaadeyi de verdiler.

Ben dostlarım arasında görüşürken çellocuların bir notayla ve bir arşeyle müzik yarattıklarını söylerim. Geçenlerde Rahşan Apay için bu cümleyi söylüyordum. Zaten aslında bana bu cümleyi söyleten de onun icrasıydı. Onun icrasında her bir arşe bir müzik parçasıdır. Ben böyle söylerken bir konser arkadaşımız hanımefendi bana bu cümlenizle ne söylemek istiyorsunuz diye sormuştu. Şöyle anlattım: Kemanın, çellonun yayına ‘arşe’ diyoruz. ‘Bir arşeyle’ demek, yayı bir çekişte demek. Bazen bu uzun bir arşe çekişi de olabilir. İşte bu uzun arşeyi çekerken sanatçı önce crescendo yapıyor (sesi hafiften alıp yükseltiyor’ ve sonra decrescendo yapıyor (sesi yüksekten hafif sese indiriyor, yerine göre değişik vibrato (titreşim) ilâve ediyor ve de ruhunu katarak müzik yaratıyorlar. Peki bunu niye yazıyorum. Bu eserde özellikle böyle çalınması için bestelenmiş müzik cümleleri var. İşte kemençe gibi bir sazla bu çok zor satırları Nermin Kaygusuz Hanımefendi tüm benliği ve ruhuyla icra ediyor.

Çağdaş müzikleri biliyorsunuz. İlhan Usmanbaş, Ali Doğan Sinangil gibi bestecilerimiz bu tarz eserler veriyorlar. Güzel sanatların her dalında bu değişim oluyor, adeta paralel gidiyor. Bu eseri de çağdaş müzik olarak değerlendirebilirsiniz. Ama burada bir fark var. Eserin içinde kemençede geleneksel makamsal müziğimizin dizilerini, motiflerini de işitecek ve tadını da duyacaksınız.

Kemençeden çıkan sesler sizleri şaşırtacak. Böyle bir eser için herhalde çok şey yazmak gerekir. Ben önemli bir bilgin değilim. Eserin yeni bir ruh, yeni bir yapı, yeni bir icra getirdiğini, bestecisini, eseri icra edeni, yöneteni takdir ettiğimi ve kendilerine hayranlık duyduğumu ifade edebilirim.

Ben bu videoyu müziği görülebilir biçimde siteme koyabilmek ve sizlere dinletebilmek için yaptım. You Tube’da videosunu bulsaydım siteme onu koyardım. Resimleri internetten aldım.

Hepinize sevgiler...