Hadi Asitanelioğlu

 

Tangoları

Müzik Sohbetleri

Toplum & Sanat

Geçmişten Kesitler

Itzhak Perlman plays Flight of The Bumblebee
Yuja Wang plays Flight of The Bumblebee
Harry James plays Flight of The Bumblebee

Sevgili Yakınlarım ve Dostlarım,

28 Nisan günü sizlere Nikolay Rimski_Korsakov’un ‘Arının Uçuşu’ isimli parçasının MP3 dosyasıyla kemanla icrasını göndermiştim. Çoğunuzun hoşuna gitti. Teşekkür eden değerli müzisyenler ve müzikseverler oldu. Grubumla öğünebilirim. Bu İletiyi gönderdiklerim arasında Piyanistler ve Konservatuar öğretmenleri, Operacılar, Orkestra ve Koro şefleri, Besteciler, Kültür Ateşeleri gibi gerçek sanatçılar, çok seçkin müzisyenler ve müzik severler ve de İstanbul Filarmoni Derneği’nin bazı üyeleri ve konser arkadaşlarımız var. Bu herkesin bildiği bir parçadır ama son günlerde galiba ben, gündeme getirdim demeyim de, hatırlatmış oldum. O gün bu gün ilgi devam ediyor. Bu gün de konser arkadaşları grubumuzdan diş hekimi (aynı zamanda Halkla İlişkiler Diplomalı) Meral Genç Hanım bir WMV dosyasıyla parçanın piyanoyla icrasını göndermiş. Dinleyince şaşıracaksınız. Bu süratte piyanist de arı gibi uçabilir. Vay vay vay.

8 Mayıs 2011

Bitmedi!

Sevgili yakınlarım ve Dostlarım, Ben size bu ‘Arının Uçuşu’nu ben hatırlattım, ilgilenenler çok oldu, bu ilgi daha sürecek demedim mi? Bu defa İzmir’den Erdoğan Başad ‘Bir de Harry James'in trompetle çaldığı bir arının uçuşu vardır . Her halde en zor enstrümandır diye düşünüyorum. Onu arkadaşlarından bulursan çok makbule geçer. Çünkü benim ilk dinlediğim arının uçuşu budur.’ diye yazmış.

Kim bu Erdoğan, Dr. Erhan Başad’ın babası. O kim? Almanya’da bir hastanenin baş hekimi. Ama burada evlendi. Nerede mi? Çırağan Sarayı’nda. Erdoğan Başad senin neyin oluyor? Kim olacak, İdare Hukuku çalışacağız diye Sıddık Sami Onar’ın altı parmak kalınlığındaki kitabıyla Yeşilköy’e gittiğim zaman, Belgin Doruk bisikletiyle geldiğinde beni bırakıp giden mektep arkadaşı. Yeşilyurt’un sazlıklarına bakarak trenle gerisin geriye beni eve postalayan arkadaş. Hani şu gramafonu olan, Beyazıt’ta kütüphaneye sabahın 6sını geçirenden ceza olarak aldığımız 25 kuruşlarla ortaklaşa plak aldığımız arkadaş.

Okulun bahçesinde ‘Nature Boy’, ‘The blue shadows on the tree’ şarkılarını söylediğimiz, dayısı Yeşilköy'de Deniz Parkın sahibi olan, evlerinin (köşklerinin) alt katında arkadaşlarına bir oda tahsis eden arkadaş. Ama ablası Nilüfer Hanım gene de beni üst katlarda harika bir karyolada yatırırdı. Ayrıcalığım vardı. Nilüfer Hanım o yıllarda bir dış seyahatten döndüğünde bana beyaz, havlu gibi dokunmuş kumaştan yapılmış moda bir Tişört getirmişti ben de onunla epeyce hava atmıştım. Erdoğan ağız armonikası çalardı, besteleri şiirleri vardır. Galiba 5 sene önce ona bir Yamaha aldık ama çalışmıyor. 8-10 sene öncesine kadar Almanya’da, Amerika’da yaşadı, şimdi İzmir’de doğayla içi içe yaşıyor. Böyle bir arkadaşın hatırı kırılır mı? İşte istediği parça. New York Ticaret Kulelerinin 107. katındaki resmimizi, Resimlerim bölümünde blog’uma da koymuştum.

Hepinize selamlar...